Muzeum Vysočiny

Muzeum Vysočiny
Muzeum Vysočiny
Muzeum Vysočiny
Další fotky

V muzeu, jehož prohlídku můžete spojit s návštěvou baziliky sv. Prokopa, jsou čtyři stálé expozice.  Nejzajímavější je zřejmě obrovská sbírka dýmek, čibuků, fajfek, pěnovek, porcelánek, olšovek, vodních dýmek a jiných bánidel. Mají jich tu 276 a ty nejzdobnější váží i přes 10 kg.  Kouření má v Třebíči dlouhou tradici. Na záčátku minulého století zde byl založen Spolek kuřáků dýmek, na který navázala stolní kuřácká společnost Podskalák. Každý rok na pořádá na zámku soutěž Třebíčské kouření, ve které vyhrává nejpomalejší kuřák.

Pro děti je nejlákavější výstava unikátních třebíčských Betlémů. Jde o rozměrné několikametrové instalace mísící exotické reálie a Vysočinu. Pravidelně se v nich např. objevuje třebíčský větrný mlýn, stojící vedle kokosových palem, po kterých skáče tisíce veverek. Místní Betlémy se liší od všech ostatních. Zatímco v Telči a Jihlavě dělají trojrozměrné figurky, drží se v Třebíči lepenky, jejichž tradici zde založil muž příhodného jména - Pavel Papírník. Největší atrakcí je tu ovšem pohyblivý Betlém Josefa Činčery s figurkami ze dřeva.

Nejrozsáhlejší expozice je věnována historii Třebíčska. Projdete si v sbírkou předmětů dokumentující historii od  prvních známek lidské přítomnosti v regionu až k prvním výstřelkům techniky počátku 20. století v podobě benzínového motoru Pluto a limonády sycené oxidem uhličitým. K unikátům prehistorické sbírky patří křišťálová čepel z období před 35 tisíci lety nebo doklady o původním keltském osídlení. Ze středověkých exponátů si můžete prohlédnou sadu dvouručních mečů včetně meče popravního z roku 1602.

Další expozici si užijí milovníci prehistorie sahající až k době před 600 miliony let. Expozice Minerálů a hornin nabízí přehled geologické minulosti dokumentované ukázkami granulitů, svorů, amfibolitů, hadců, mramorů, erlanů, skarnů, eklogitů, kvarcitů a dalších prazvláštních hornin. Výsadní místo mezi vzácnými kameny zabírají Vltavíny, kterým je věnována samostatná expozice.

V etnografické části muzea můžete nahlédnout do světa vysočinských babiček. Mají tu sbírku keramiky, naivních obrázků, malovaných skel, vyřezávaných Kristů s dětskými obličejíky, modlitebních knížek a nechybí ani babiččina máselnice. V expozici Chráněná Území Třebíčska si projdete všemi vzácnými přírodními lokalitami regionu nabízejícího toulání v údolích, bučinách a nivách, kol potůčků, rybníků a řek. Výstava tak může docela dobře posloužit jako dobrý tip na další výlet.


31. srpna 2010, tedy před více než třemi lety, navštívili poslední zájemci tehdejší expozice Muzea Vysočiny Třebíč. Následovaly tři roky stavebních úprav a příprav nových expozic. Jejich slavnostní otevření proběhlo ve čtvrtek a pátek 21. a 22. listopadu 2013, o víkendu 23.-24.11. byly expozice otevřeny veřejnosti během dnů otevřených dveří. Cestu na zámek si našlo neuvěřitelných 5500 návštěvníků, jejich reakce na nové expozice byly velmi pozitivní.

Pravidelný provoz zahajujeme v úterý 26. listopadu. Pro návštěvníky jsou připraveny čtyři expozice:
I. Svět neživé přírody
II. Svět portálů a bran
III. Valdštejnové na Třebíči
IV. Lidé. Místa. Osudy.

Otevírací doba:

Úterý - Neděle 9-12, 12:30-17 hodin,
v červenci a sprnu otevřeno také v pondělí.

Vstupné:

Návštěva jedné expozice:
- plné vstupné 40 Kč
- poloviční vstupné (děti, studenti, důchodci) 20 Kč
- rodinné vstupné 100 Kč

Návštěva dvou expozic:
- plné vstupné 60 Kč
- poloviční vstupné (děti, studenti, důchodci) 30 Kč
- rodinné vstupné 150 Kč

Návštěva tří expozic:
- plné vstupné 80 Kč
- poloviční vstupné (děti, studenti, důchodci) 40 Kč
- rodinné vstupné 200 Kč

Návštěva čtyř expozic:
- plné vstupné 100 Kč
- poloviční vstupné (děti, studenti, důchodci) 50 Kč
- rodinné vstupné 250 Kč

 

Kontakt: 

Zámek 1, 674 01  Třebíč
tel. / fax: +420 568 840 518
e-mail: muzeum@zamek-trebic.cz
www.zamek-trebic.cz

Kontaktní adresa v době rekonstrukce:
Kosmákova 1319/66
674 01 Třebíč


Památky UNESCO

Další památky

Volný čas

Informace

Jak se k nám dostanete
Hotel Solaster
Cena od: 675 Kč os./noc
Přidat hotel 
Víte že…

Víte, že souměstí Jaroměř-Josefov nabízí prohlídku hned čtyř muzeí? Krom „obyčejných“ městských expozic jsou tu dvě muzea, která asi nadchnou především muže – Železniční a Vojenskohistorické.Židovská čtvrť

Židovský hřbitov

Bazilika Sv. Prokopa