Za kulturou

Za kulturou
Za kulturou
Za kulturou
Za kulturou
Za kulturou
Za kulturou
Další fotky

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou (13,6 km)

Je moravskou barokní perlou v zelené koruně francouzských zahrad. Ten velkolepý palác s kostelem, který připomíná sv. Petra v Římě, musel dávat životu rozměr. Jana Adama Questenberka, který zámek přestavel z renesančních paláců, udělal z Jaroměřic jedno z  kulturních center českého království. Na jeho dvoře se střídali hudebníci, herci, básníci, malíři i učenci a samozřejmě řada vznešených pánů a dam, kteří se účastnili místních velkolepých plesů. Měli tu vše, co potřebovali. Zámecké zahrady byly ohrazeny a společnost se mohla nerušeně věnovat uměleckým kratochvílím, především hudbě. K výstavbě zahrad byl pozván francouzský architekt Jean Trehet, který do projektu zakomponoval i říčku Rokytnou. Geometrické vzory přísně zastřižených keřů a květinových ornamentů doplňují sochy s motivy z antické mytologie.

Při prohlídce interiérů můžete nahlédnout do hudebních salónků, obrazárny, pracovny, tanečního sálu, čínského kabinetu, ložnice, římských lázní a dalších intimních míst původních obyvatel. Prohlídka je rozdělena do tří tras, které celkem zabírají něco přes dvě hodiny. Vybrat si ale samozřejmě můžete jen jednu z nich. Dvě z tras jsou bezbariérové. Prohlídky se konají jen o víkendech, ale po předchozí domluvě vás provedou i ve všední dny krom pondělí a státních svátků.

Další informace se dozvíte na adrese www.zamek-jaromerice.cz

Muzeum Otokara Březiny(13,6 km)

Od r. 1901 pobýval v Jaroměřicích český symbolistický básník Otakar Březina. Jeho muzeum se nachází v domě, kde strávil posledních osmadvacet let života. Do Jaroměřic přišel už jako kovaný mystik, proslavený sbírkami Ruce a Stavitelé chrámů. Vzbuzoval u místních respekt, o čemž svědčí i vybudování muzea pouhé dva roky po jeho smrti. V poschodí, kde měl básník soukromé pokoje, si můžete prohlédnout expozici osobních Březinových předmětů. V dolním patře shromaždují rozsáhlý archiv s kompletním Březinovým dílem, rukopisy, dopisy a dalšími dokumenty. Muzeum nabízí malou galerii obrazů a grafik Březinova kongeniálního přítele Františka Bílka. Ten Březinovy vytvořil i pomník na hrob, který naleznete na místním hřbitově. Muzeum je otevřeno od dubna do konce října mimo pondělí od 9 do 16 hodin.

Více na www.jaromericenr.cz

Zámek Náměšť nad Oslavou (20 km)

Majitelé tohoto zámku měli skvělý výhled. Původně stál místo něho hrad, určený k ochraně nedalekého brodu přes řeku Oslavu. Z původní gotické stavby se dochovala jen hlavní obytná věž se 2 m silnými stěnami. Hrad byl potom přestavěn na renesanční zámek a ten zas v 18. století na zámek barokní. Členové rodu Haugwitzů, kteří zámek vlastnili, byli vášnivými milovníky hudby. Jeden z nich dokonce sestavil z učitelů a zaměstnanců panství šedesátičlenný orchestr, se kterými nacvičoval a uváděl Glucka, Salieriho, Heydna a další mistry. Ke koncertům využívali sál terrena, který si můžete prohlédnout v prvním okruhu. Náměšť je také známá sbírkou historických gobelínů ze 17., 18. ale i 16. století. Ve druhém prohlídkovém okruhu nahlédnete do hraběcích ložnic, dětského pokoje, pracovny, hodovní síně a dalších soukromým prostor.

Více na www.zamek-namest.cz

Prohlídku zdejšího zámku můžete spojit s výletem do turisticky atraktivní chráněné oblasti Údolí řeky Oslavy a Chvojince.


Památky UNESCO

Další památky

Volný čas

Informace

Jak se k nám dostanete
Hotel Solaster
Cena od: 675 Kč os./noc
Přidat hotel 
Víte že…

Víte, že dvě radnice, které na území dnešního Českého Krumlova fungovaly, se přely o právo vařit pšeničné pivo tak dlouho, až roku 1555 spojil Vilém z Rožmberka obě správy i celé město v jedno – Krumlov.Židovská čtvrť

Židovský hřbitov

Bazilika Sv. Prokopa